MA Practice SET – 4

Mixture & Alligation: Level 4

1. Three types of rice costing $1.20, $1.44, and $1.74 per kg are mixed so that the mixture is sold at $1.41 per kg. In what ratio are they mixed?
1. A milkman mixes water with milk. He sells the mixture at the cost price of pure milk and gains 20% profit. What is the ratio of water to milk in the mixture?
2. In what ratio must water be mixed with milk costing $12/liter to obtain a mixture worth $8/liter?
3. A vessel is full of 80 L of milk. 8 L is taken out and replaced by water. This is done twice more. What is the ratio of milk to water now?
4. Two alloys A and B contain gold and copper in ratios 7:2 and 7:11 respectively. If equal quantities are melted to form alloy C, what is the ratio of gold to copper in C?
5. A container contains 60 kg of milk. From this, 6 kg of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. The amount of milk left in the container is:
Score: 0 / 0